Jak skutecznie oszczędzać pieniądze?

Większość osób z rezerwą podchodzi do oszczędzania pieniędzy, kierując się raczej zasadą "mam to wydam". Nie jest to dobre podejście, gdyż w sytuacji kiedy nagle potrzebujemy dodatkowych pieniędzy na niespodziewany wydatek jesteśmy zmuszeni do zadłużenia się.

Wyobraź sobie taką sytuację: żyjesz od wypłaty do wypłaty nie mając żadnych oszczędności, nagle psuje się pralka i czeka cię jej naprawa lub zakup nowej - czyli wydatek przynajmniej kilkuset złotych. Co teraz? Jeśli masz oszczędności to kupujesz nową pralkę i jest po sprawie. Jeśli nie masz pieniędzy to musisz się zadłużyć - wziąć kredyt na wysoki procent, który będzie Ci spędzał sen z oczu. Czy zdarzyło Ci się kiedyś obudzić w środku nocy z atakiem paniki, że nigdy nie uda Ci się wyjść na prostą i pewnego dnia zrujnowany wylądujesz pod mostem?

Najprostszym sposobem by nie dopuścić do takiej sytuacji jest po prostu systematycznie oszczędzać, nawet bardzo małe kwoty, choćby 50 zł miesięcznie. Da Ci to przede wszystkim poczucie kontroli nad własnymi finansami oraz zaoszczędzi wiele stresów związanych z niespodziewanymi wydatkami.

Czy istnieje zatem sposób na skuteczne oszczędzanie? Owszem istnieje, wystarczy tylko trzymać się poniższych zasad:

  • w pierwszej kolejności koniecznie załóż osobne konto oszczędnościowe, na które będziesz przelewać swoje oszczędności. Najlepiej w innym banku niż ten, w którym posiadasz swój zwykły rachunek ror, ponieważ wtedy nie będzie Cię kusić aby pochopnie wydać oszczędności. Ja polecam rachunek w mBank, przede wszystkim dlatego, że jest bezpłatny. Napiszę o tym więcej w dalszej części tego artykułu.
  • przeznaczaj około 10% swojej pensji na oszczędności (np. jeśli zarabiasz 1500 zł odkładaj 150 zł na konto oszczędnościowe). Najważniejsze jest to by odkładać pewną stałą kwotę swojej wypłaty co miesiąc z każdej pensji, bez wymówek, bez wahania. Po prostu jak tylko otrzymasz wypłatę jeszcze tego samego dnia przelej część pieniędzy na rachunek oszczędnościowy, i tyle.
  • oszczędzaj wszystkie dodatkowe pieniądze - premię, trzynastkę, zwrot podatku, pieniądze z pracy dodatkowej, pieniądze otrzymane w prezencie itp. Wszystko co "skapnie" Ci poza regularną pensją. Pieniądze łatwo jest wydać, ale za 3 miesiące nie będziesz już pamiętać co za nie kupiłeś. Natomiast jeśli je oszczędzisz przydadzą Ci się jak będziesz ich naprawdę potrzebować.
  • zamieniaj oszczędności na walutę obcą, szczególnie jeśli planujesz wyjazd za granicę. W ten sposób na pewno nie wydasz tych pieniędzy gdzieś "po drodze" a dodatkowo unikniesz sytuacji, gdy nagle przed wyjazdem waluta podrożeje.

Są to skuteczne sposoby regularnego oszczędzania, wymagają jednak konsekwencji - czyli comiesięcznego odkładania pewnej kwoty pieniędzy. Oszczędzanie nie jest tak naprawdę wielką filozofią - każdy może sobie na to pozwolić. A właściwie nikt nie może sobie pozwolić na to żeby nie oszczędzać, bo nie ma nic gorszego niż życie od wypłaty do wypłaty w strachu przed obniżką pensji (co mamy okazję doświadczać w ostatnich czasach kryzysu gospodarczego).

OK, wiesz już jak można skutecznie oszczędzać pieniądze. Wróćmy zatem na chwilę do rachunków oszczędnościowych. Posiadanie konta oszczędnościowego nie jest oczywiście warunkiem koniecznym oszczędzania. Można oszczędzone pieniądze trzymać np. w skarpecie, jednak czy w XXI wieku jest to najlepsze rozwiązanie? W skarpecie niestety nie urosną nam żadne odsetki, czyli nasze pieniądze nie zostaną pomnożone.

Co innego, gdy posiadamy konto oszczędnościowe - oprocentowanie jest na nim przeważnie znacznie większe niż na zwykłym rachunku, a dodatkowo możesz wpłacać i wypłacać kiedy tylko potrzebujesz sięgnąć po oszczędności.

Ja korzystam z konta w mBank, które dobrze mi służy już od kilku lat. Najważniejsze, że prowadzenie konta, wydanie karty, przelewy itp. są zupełnie darmowe - więc nie tracę pieniędzy na przeróżne opłaty = mogę więcej oszczędzić.

Założenie konta jest bardzo proste i należy po prostu wypełnić formularz przez Internet, po paru dniach odezwie się do nas kurier aby umówić się na podpisanie umowy (oczywiście w miejscu i godzinie dogodnej dla nas). Po upływie kolejnych kilku dni możemy już w pełni korzystać z naszego konta. Jeśli chcesz założyć konto w mBank kartę zgłoszeniową znajdziesz pod tym linkiem. Możesz oczywiście założyć sobie konto w jakimkolwiek banku - przed podpisaniem umowy dowiedz się jednak jakie są opłaty związane z prowadzeniem konta oraz jakie jest oprocentowanie.

Powtórzę to jeszcze raz: naprawdę warto jest oszczędzać. Świadomość posiadania "zaskórniaków" jest naprawdę przyjemnym uczuciem, które pozwala zaoszczędzić wielu stresów. Czas aby przestać się oszukiwać - szansa na wygranie w totka jest zbyt marna żeby na niej opierać całe swoje życie, plany, marzenia. Lepiej jest systematycznie i konsekwentnie oszczędzać by krok po kroku przybliżać się do wolności finansowej.

POLECAMY BESTSELLER: "Jak pracując mniej, zarabiać więcej." - Wiesław Kluz

Jak pracując mniej zarobić więcej

Z książki dowiesz się:

  • jak osiągnąć wolność finansową i robić to co chcesz, a nie to co musisz
  • jak nie dać się ograbić bankom i innym instytucjom, które wykorzystują Twój brak wiedzy na temat tego jak działa pieniądz
  • w jaki sposób brak pieniędzy dzisiaj pomoże Ci w przyszłości
  • co zrobić, aby na emeryturze podróżować i żyć pełnią życia - nasz rząd nie chce żebyć poznał ten sekret!

I to wszystko w bardzo niskiej cenie - Tylko 19,90 zł!
Kliknij by przeczytać więcej jak ta książka może zmienić Twoje życie »

Poznaj też sekrety skutecznego zarabiania na funduszach inwestycyjnych »